Cum Să Joci Handbal

Cuprins:

Anonim

Pentru a juca handbal, veți avea nevoie de un spațiu închis, un gol și o minge de o anumită dimensiune. Mingea poate fi aruncată, împinsă, lovită cu orice parte a corpului, cu excepția piciorului de sub genunchi. Scopul jocului este de a arunca mingea în poarta adversarului.

Cum să joci handbal

Necesar

cameră, poartă, minge de handbal

Instrucțiuni

Pasul 1

Adunați două echipe de cel mult 14 persoane.

Pasul 2

Trimiteți 7 persoane din fiecare echipă pe teren.

Pasul 3

Aruncă mingea în poarta adversarului, încercând să nu treci peste linia zonei de șase metri de lângă poartă. În același timp, aruncă, prinde, lovește, împinge mingea folosind mâinile, capul, corpul, precum și șoldurile și genunchii.

Pasul 4

Portarul trebuie să apere poarta lovind mingea cu orice parte a corpului, deplasându-se în zona porții sau lăsând-o să participe direct la joc.

Pasul 5

Jocul se desfășoară pe două jumătăți, a căror durată este de o jumătate de oră. Pauza dintre jumătăți durează 10 minute.

Pasul 6

Pentru jocul de handbal, este selectată o cameră de 40x20 m, iar ca inventar, un gol cu dimensiuni de 3x2 m și o minge cu un diametru de 54-60 cm, cântărind 325-475 g (limita inferioară este prevăzută pentru femei, limita superioară este pentru bărbați).

Pasul 7

Nu există remize în handbal. Dacă rezultatul este egal, arbitrul atribuie o jumătate suplimentară sau o penalizare sub formă de 5 șuturi la poartă de la o distanță de 7 m. Puteți ține mingea doar trei secunde. Doar trei pași au voie să alerge cu mingea.